Gmina Moryń to malownicze miejsce w południowej części województwa zachodniopomorskiego, 80 kilometrów od Szczecina i 70 kilometrów od Berlina, gdzie piękne polodowcowe krajobrazy przyczyniły się do utworzenia Geoparku - obszaru prezentacji dziedzictwa geologicznego i georóżnorodności, sprzyjającego edukacji i dydaktyce. Na Szlaku Cysterskim gmina znajduje się za sprawą wsi Witnica. W 1247 roku książę Barnim I nadał tu 250 włók ziemi (Witnica i Narost) wraz z jeziorami cystersom z Lehnin w ówczesnej Brandenburgii. Rok później biskup kamieński Wilhem nadał zakonnikom przywilej poboru dziesięciny od chłopów i nowych osadników. Cystersi zasiedlili te ziemie osadnikami głównie z Niemiec. Ziemie witnickie należały do cystersów do roku 1258. Dodajmy, że na przełomie XIV i XV wieku we wsi żyli waldensi - sekciarze, których ośrodkiem były wsie Stare i Nowe Objezierze. W 1458 roku za herezję stracono Jerzego Bohmera z Witnicy. Konno, rowerem lub pieszo - czyste powietrze i piękne krajobrazy zachęcają do uprawiania turystyki konnej, rowerowej i pieszej (Nordic Walking). Wyznaczone szlaki przebiegają przez tereny najciekawsze pod względem krajobrazowym i historycznym.

Perłą gminy jest Jezioro Morzycko. Piękną rzeźbę terenu, liczne jeziora oraz ciekawą, kamienną zabudowę region zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu. Czysta woda i sięgająca 60 metrów głębokość Jeziora Morzycko przyciągają miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i nurkowania, którzy poszukując podwodnych atrakcji mogą natknąć się na wrak radzieckiego myśliwca z okresu II wojny światowej. W letnie, upalne popołudnia każdy doceni piaszczyste plaże i możliwość ochłody w czystej wodzie pod czujnym okiem ratownika. Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki, np. średniowieczne kamienno-ceglane kościoły w Starym Objezierzu i Dolsku, które należą do najstarszych przykładów kamiennego budownictwa sakralnego na Pomorzu, czy kościół w Witnicy z przełomu XIII i XIV wieku. O bogactwie historycznym ponad 700-letniego Morynia świadczą także:

  • kościół pw. św. Ducha z granitowym stołem ołtarzowym z XIII wieku i bogato zdobioną amboną, rzeźbioną przez Heinricha B. Hattenkerella z Morynia;
  • zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, z kompletnym murem obronnym z granitu i kamienia polnego z XIV wieku oraz bramami: Mieszkowicką, Młyńską i Furtą Jeziorną;
  • ruiny zamku Stolzenburg z XIII wieku, na wzniesieniu około 1 kilometra na północ od miasta.

Warto również zobaczyć:

  • ruiny XIX-wiecznego kamiennego wiatraka,
  • park z 27 gatunkami bluszczu,
  • cmentarz żydowski,
  • Czarci Głaz, Diabelski Fotel,
  • Dom Pomocy Społecznej z 1874 roku,
  • Zrewitalizowany Rynek Miejski z pomnikiem Wielkiego Raka,
  • Promenadę Wielkiego Raka,
  • Aleję Gwiazd Plejstocenu,
  • Kamienny Ogród.

Ofertę turystyczną Morynia wzbogacają cykliczne imprezy sportowe (ogólnopolskie zawody hippiczne i w powożeniu, Międzynarodowy Bieg Dookoła Morynia i Jeziora Morzycko), kulturalne (wieczory poetyckie) i rozrywkowe (Jarmark Moryński) o zasięgu lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym.

 

   
   

 

 

 

 

Free business joomla templates